Złote_Płyty_opowieści  (Polish)

Strona główna   chrześcijańskie Artykuły   JW   serii LDS    SDA   


LDS (Mormon) Złote Płyty opowieści - Rich Kelsey

 

Kolob

Niepokojące Wczesne wersje
Złote Płyty opowieści
:

 

 

Każdy Świętego w Dniach Ostatnich (mormonów) jest świadomy zastrzeżeń Josepha Smitha, który odkrył złote talerze, z których Księga Mormona została przetłumaczona. Ale, jak wiele wie o rachunkach historii złote płyty, które wspominając Smith pierwszy odkrył płyt z kamienia Widzącego?

 

Oto jeden z przykładów:

 

"Płyty te zostały znalezione na północnym punkcie wzgórza dwie mile na północ od miejscowości Manchester. Józef miał kamień, który został wykopany z dołka Mason Chase, dwadzieścia cztery stopy od powierzchni. W tym kamień widział wiele rzeczy do moja pewna wiedza. To było za pomocą tego kamienia on pierwszy odkrył te płyty.
...
"Józef miał przed tym opisem sposobu jego znalezienie płyty. Znalazł je patrząc w kamieniu znaleziono w studni Mason Chase. rodzina również powiedział mi to samo. "(Joel Tiffany, Wywiad z Martin Harris, Tiffany'ego Monthly 1859, New York, str.163)
(Cztery kolejne przykłady)

 

Amerykański folklor:

 

Złote Płyty wystawiane wiele tych samych cech, jak opowieści o skarb z wczesnego amerykańskiego folkloru.

 

W tej kwestii, Matka Józefa Smitha Lucy Smith napisał:

 

"W momencie podniecenia, Józef został pokonany przez siły ciemności, i zapomniał nakaz, który został nałożony na niego. Mając pewne dalsze rozmowy z anioła na tę okazję, Józef wolno ponownie podnieść kamień, gdy ujrzał płyty, jak to robił wcześniej. Natychmiast osiągnął rękę, aby je zabrać, ale zamiast się im, jak on przewiduje, rzucił go z powrotem na ziemię z wielkim przemocy. Kiedy wyzdrowiał, anioł zniknął, a on wstał i wrócił do domu z płaczem do smutku i rozczarowania. "(Lucy Smith, szkice biograficzne, s. 347)

 

Willard Chase uzasadnione konto Lucy:

 

"... On [Józef Smith] znów pochylił się i starali się wziąć książki, gdy duch uderzył go jeszcze raz, i powalił go trzy lub cztery pręty, i boli go ogromnie. Po odzyskaniu z jego strachu, zapytał, dlaczego mógł nie uzyskania płyty, na których duch się odpowiedzi, ponieważ nie posłuchał zamówień Następnie zapytał, kiedy może je mieć, i odpowiedział tak: przyszedł jeden rok od tego dnia, i przynieść ze sobą najstarszego brata, i. powinien je mieć. " (Mormoni, p.242)


Sąsiad Józefa Smitha Fayette Lapham dał podobną uwagę, dodając więcej szczegółów:

 

"Podejmując się pierwszy artykuł, zobaczył pod innym; ustanawiające pierwszy, starał się zabezpieczyć innych, ale zanim zdążył zdobyć z nich, jeden wziął się zsunął z powrotem do miejsca, wziął go od i, ku jego wielkiemu zaskoczeniu i terroru, skała natychmiast spadła do jego dawnym miejscu, prawie miażdżąc go w jego pochodzenia. Jego pierwszą myślą było, że nie był odpowiednio zabezpieczony skałę kiedy okazało się, a zatem znów próbował aby go podnieść, ale teraz na próżno, bo obok próbował przy pomocy dźwigni, ale bez powodzenia Chociaż w ten sposób zaangażowany, poczuł coś uderzyć go w piersi, które powtórzono po raz trzeci, zawsze ze zwiększoną siłą, ostatni. takie, aby położyć go na plecach. Gdy leżał, spojrzał w górę i zobaczył ten sam człowiek, który miał duży pojawił się we śnie, ubrana w te same ubrania. Powiedział mu, że, gdy skarb tam złożony, on został zaprzysiężony na przejęcie tej nieruchomości i ochrony, aż do czasu powinien przybyć na to, aby być eksponowana do świata ludzkości; i, aby zapobiec jego dokonania niewłaściwego ujawnienia, że został zamordowany lub zabity na miejscu, a skarb był pod jego opieką, odkąd wskazówek.;

i, w konsekwencji r artykuł dół przed wprowadzeniem go na serwetce, nie mógł mieć artykuł teraz; ale, że jeśli przyjdzie ponownie, po upływie roku od tego czasu, że może to mieć je. Przed rokiem przeszedł Józef był tego świadomy, więc czas przechodził; ale udał się do miejsca, w którym depozyt ten sam mężczyzna ponownie pojawił się, i powiedział, że nie był punktualny w następstwie jego wskazówek, i, w konsekwencji, nie mógł mieć jeszcze artykułu. Józef zapytał kiedy może je mieć; i odpowiedź brzmiała: "Przyjdź w ciągu jednego roku od tego czasu, i doprowadzić swój najstarszy brat z tobą; to może masz je. " W tym roku tak się złożyło, że jego najstarszy brat zmarł; ale na koniec roku, Józef udał się do miejsca, ponownie, i powiedziano mi, przez człowieka, który wciąż strzeżony skarb, który, ponieważ nie mógł przynieść jego najstarszy brat, nie mógł mieć jeszcze skarb. "( HISTORYCZNY MAGAZYN 1870, s. 307-308)

Fayette Lapham słyszał historię bezpośrednio z ojca Józefa Smitha w 1830 roku nie tylko konto Lapham zgadzają się na wiele szczegółów z innych wczesnych wersjach: Knight, Lucy Smith, a także Chase; mówi nam, jak skarb [złote płyty] przyszedł do być pod opłat [Moroniego]. A, wnosząc odpowiednią osobę, w wczesnych wersjach płyt złota opowieści, była głównym tematem.


Bliski przyjaciel Józefa Smitha Józef Kawalerskim napisał:

 

● Chwycił książki, ale tym razem nie mógł go przenieść.
● Smith zapytał: "Dlaczego ..?"
● On odpowiedział: "Nie można mieć to teraz."
● Smith zapytał: "Kiedy mogę ma.
"● On odpowiedział:" 22 dzień następnego września, jeśli wprowadzą odpowiednią osobę.
"●" Józef mówi: "Kto jest osoba?"
"●" odpowiedź była "Twój najstarszy brat."
"●" Ale przed wrześniem przyszedł jego najstarszy brat umarł.
"(Józef Badania BYU Rycerski Historii Dawnej Wspomnienie Mormon, Dean Jessee, 1976)

 

Jak wspomniano, rekord Rycerska odpowiada również co Fayette Lapham napisał:

"Przyjdź w ciągu jednego roku od tego czasu, i doprowadzić swój najstarszy brat z tobą, to może je mieć". W tym roku tak się złożyło, że jego najstarszy brat zmarł "(Fayette Lapham, Wywiad z Smith Sr. - zobacz całą konto)

 

Testowanie Spirits:

 

Według Biblii, Bóg wie,

 

"Koniec od samego początku." (Iz 46,10)

Najstarszy brat Alvin Smith zmarł 10 miesięcy wcześniej,

 

"22 dzień następnego września."

Jeśli duch czuwa nad złotymi płytami było naprawdę,


"Anioł Pański"


Anioł powinien był wiedzieć, że Alvin nie mógł towarzyszyć Józefa do Hill Cumorah następnego roku. Dlatego też, jeżeli nie duch rzeczywista wydaje się Smith, jakie są szanse, że był posłańcem od Boga? Można by pomyśleć, że po śmierci Alvin, Sam Smith sobie sprawę, że on po prostu do czynienia ze złym duchem, po raz kolejny. Śmierć Alvina w tym okresie czasu jest bez wątpienia jednym z powodów, wczesne rachunki uzyskanie złote płyty są nieznane większości członków LDS Kościoła. Znajomość wersji wymieniających Alvina jako właściwej osoby do wniesienia, na pewno tych, którzy próbują przeszkodzić w utrzymaniu wiary w Kościele LDS.


Duchy umarłych Guarding Treasure:

 

Ojciec Józefa Smitha powiedział Fayette Lapham o zmarłego strzegącego złote płyty:


"Powiedział mu [Józef Smith jr.], Że, gdy skarb tam złożone, został zaprzysiężony na przejęcie tej nieruchomości i ochrony, aż do czasu powinien przybyć na to, aby być eksponowana do świata ludzkości, i, w celu zapobieżenia jego dokonania niewłaściwego ujawnienia, że ​​został zamordowany lub zabity na miejscu, a skarb był pod jego opieką od wieków. " (HISTORYCZNY MAGAZYN 1870, s. 307)


To był ten sam rodzaj przędzy, która została nagrana w 1826 roku lustra Trial Josepha Smitha:

 

"... On [Józef Smith] odkrył wyraźnie dwóch Hindusów, którzy zakopane bagażnik, że kłótnia wybuchła między nimi, i że jeden z tych Indian, został zabity przez drugiego, i wrzucono do otworu obok pnia, aby go strzec, jak on ma. " (Jedna tysiące osiemset dwadzieścia sześć lustra Trial, Jonathan Thompson świadectwem, konto Tuttle)

 

Oczywiście, nie był martwy Indianin Zabezpieczenia kufer skarbów z powrotem w 1825 roku; dziś nazywamy takie opowieści wczesnego amerykańskiego folkloru. Wczesne wersje złote talerze opowiadań Josepha Smitha są w podobny sposób. Oto jeden z przykładów:

"Powiedział, że przez sen, że został poinformowany, że w takim miejscu w pewnym wzgórzu, w żelaznej skrzyni, było kilka ciekawych płyt złota z rycin, które musi uzyskać i tłumaczą, i napisać książkę, że płyty były do być trzymane ukryte od każdego człowieka na pewien czas, jakieś dwa lub trzy lata, że ​​udał się na miejsce i wykopał aż doszedł do kamienia, pokryte pole, gdy został powalony, to znów próbował usunąć kamień, i znowu powalony, co próbowano po raz trzeci i po raz trzeci został powalony Potem zawołał. "Dlaczego nie mogę dostać? ani słowa o tym samym znaczeniu, a potem zobaczył człowieka stojącego na miejscu, co do niego pojawił się jak Hiszpan, o długości broda schodzili na piersi do około tutaj (Smith, kładąc dłoń na dołku). z jego (Ghost) gardła cięcia od ucha do ucha, i krew spływały, który powiedział mu, że nie może zdobyć sam, że inna osoba którą Smith, by wiedzieć na pierwszy rzut oka, może się z nim i wtedy mógł go dostać. " (Amboy Journal, 11 czerwca 1879, str.1)


Ten ostatni cytat był z Józefem i hiel Lewis, którzy byli sąsiadami Joseph Smith i synowie ks Nathaniel Lewis. Ich konto dopasowuje elementy w opowieści matki Smith powiedział, że pasuje do tego, co powiedział ojciec Smitha, i co inni krewni, sąsiedzi i współpracownicy opowiadali powrotem w dzień. Mimo, że nie zbliży się do dopasowania rachunków wizyt Moroni jest z Josepha Smitha opublikowanej przez LDS Kościoła dzisiaj; i nie bez powodu. Jeśli prawdziwa historia Józefa Smitha w historii były znane, miliony Świętych w Dniach Ostatnich porzuci wiarę.

 

Prawda:

 

Józef Smith Jr. wziął trochę wspólnego folkloru swojego dnia i włączył ją do swoich opowieści:

 

Przykład:

 

 Piotr Ingersoll, który był sąsiadem Smith opisał wizytę z rodziną Smith w 1822 roku; już nie ma wzmianki,

 

"... Książka znaleźć w dziupli, która dała konto pierwszego rozliczenia tego kraju, zanim została odkryta przez Kolumba." (Świadectwo Petera Ingersoll)

 

Jednak, jest to książka, że ​​ktoś rzekomo znalezione w Kanadzie; Piotr Ingersoll opisano również historię ojca Smitha powiedział jaskini ze skarbem w nim, w klatce piersiowej na złoto, i mówił o ojcu Smitha patrząc na kapelusz z kamienia na to, aby szukać skarbów. Kilka lat później, wszystkie te szczegóły stała się częścią historii / złote płyty mitu.


 

 


 

Uwaga: Poniższe linki przeniesie Cię do artykułów w języku angielskim; Jednakże, nie ma przycisk Google przekłada się na górze artykułów, które mogą być wykorzystywane do przeliczenia artykuły do innych językach:

 

LDS (Mormon) Seria:

Księga Mormona
Josepha Smitha Pierwsza Wizja
Józefa Smitha na Trial
tych tajemniczych Złote Płyty
Upadek Mormoni
Księgi Mojżesza Zmiany / Anachronizmy
Jeszcze Jedno Świadectwo o Jezusie Chrystusie
Co powiedzieć mormonów na drzwi
Abyście głosili moją Ewangelia - Serwis Misyjny Przewodnik
jednorodzinny Evening Lekcja 1
■  zaklęcia - Magia i pieniądze Kopanie

Podstrony w LDS (Mormon) Series

1. Józef Smith "dostał płyt?"
Konta kopanie 2. Józef Smith Pieniądze: 

●  Józef Smith Pieniądze Kopanie Konta (Strona Główna)
Willard Chase konto Gold Płyty
Fayette Lapham konta Gold Płyty
Peter Ingersoll Rachunku pieniędzy Smitha Kopanina Historia
●  Amboy Journal <Krwawienie konto Duch
●  Wywiad z Martinem Harrisem w Tiffany'ego Miesięczny jeden tysiące osiemset pięćdziesiąt dziewięciu

3. Józef Smith jeden tysięcy osiemset dwudziestusześciu lustra próbna Świadectwa / Records:

jeden tysiąc osiemset dwudziestu sześć próbna Świadectwa  (Strona główna)
AW Benton Konto
● ● biskup Tuttle konto
Konto
WD Fioletowe nowe dowody i nowe trudności
Bill of Justice
Konta LDS
artykułów Umowy

4. Pierwsza Wizja Józefa Smitha: Konta 

Pierwsze Konta Vision (Strona Główna)
+1823 Sypialnia Vision / snu Rachunków (osiemnaście rachunki z 1820 roku-1840 ...)
Pokój konto wizja - "Oficjalna wersja" (Fragmenty historii Józefa Smitha, Proroka)
Józefa Smitha Pierwsza Wizja była oświadczenia nieznane LDS
(1832) napisany konto Józefa Smitha z pierwszej wizji

(1834/35), po raz pierwszy opublikowana wizja Józefa Smitha (który zawiera elementy 1838 LSR "Dziennik" historia Pierwszy Vision)

(1842) Josepha Smitha Sacred Grove konto - "Dziennik LDS pierwsze konto Vision" - również w historii Smith jeden tysiąc osiemset trzydziestuosiem 

5. Anioł i Złote Płyty
6. Cumorah Jaskinia - Cameron J. Packer
7. Joseph Knight wspomnienie wczesnej historii
Księgi
Mormonów

8. Drukowanie i Ustalenia Mormon Historia 9. Trouble With Martin Harris (Złośliwy cytaty o Martin Harris wzięte głównie z LSR materiału źródłowego)
10. Wprowadzenie - Richard Bushman 

11. Mormoni to kłamstwo / Joseph Smith został oszustwa / LDS Kościół nie jest prawdą

12. LDS Kapłaństwo Lie / Mit

  

Przypiss:

 

ZeznańBIGAIL HARRIS: (szwagierka Martina Harrisa)

 

"Palmyra, Wayne Co. NY 11 mies. 28th, 1833
Na początku zimy w 1828 roku zrobiłem wizytę Martin Harris i dołączył w spółce przez Jos. Smith, sen. I jego żony. Złota Biblia biznesu, tzw, była tematem rozmowy, do której zwrócił szczególną uwagę, że mogę dowiedzieć się prawdy o całej sprawie .-- Powiedziano mi, że w sprawozdaniu, że Józef, czerwiec znalazł złote talerze, było prawdą, a ., że był w Harmony, Pa tłumacząc je - że takie płyty istniały, i że Józef, jun było je uzyskać, została mu objawiona przez ducha jednego lub świętych, który był na tym kontynencie, poprzedzającego. jego istota odkryta przez Kolumba. Stare Pani Smith zauważył, że myślała, że musi on być Quaker, jak był ubrany bardzo proste.


Mówili, że płyty potem mieli w posiadaniu były, ale wprowadzenie do Złotego Biblii - że wszyscy, od których Biblia była pisana, były tak ciężkie, że zajęłoby cztery stout mężczyzn załadować je do cart-- że Józef również, patrząc przez jego kamienia, naczynia, w którym złoto topiony, z którego zostały wykonane płyty, a także maszyny, z których zostały walcowanego; on również, w dnie naczynia trzy kule złota, każdy tak duży jak pięść"(Mormoni Howe). 

 

Więcej rachunki Smith wykorzystujące Seer kamień zobaczyć zakopane złote płyty i / lub to, co z nich:  

 

• "Ozeasz Stout, którzy wierzyli w Proroka, powiedział, że znaleziono złote płyty za pomocą kamienia Widzącego". . (Juanita Brooks, (red), Na Mormon Frontier Dziennik Ozeasza Stout (2 objętości .; Salt Lake City:. University of Utah Press, 1964), II, 593. patrz wpis z 25 lutego 1856. Od artykuł: Józef Smith i jeden tysięcy osiemset dwudziestu sześciu próbne: nowe dowody i nowe trudności Marvin S. Hill BYU Studiów Vol 12, Zima '72, str 223-234,).

 

• "... Józef uwierzył, że jeden Samuel T. Lawrence był człowiek wspomniał przez ducha, i udał się z nim do pojedynczej patrząc wzgórzu, w Manchesterze, i pokazał mu, gdzie skarb był. Lawrence zapytał go, czy miał kiedykolwiek odkrył niczego z płytami złota, on nie powiedział, że poprosił go, by spojrzeć w jego kamień, aby zobaczyć, czy jest jakaś sprawa z nichi. czterech. książka, str. 243)

 

• "Miałem rozmowę z nim, [Józef Smith] i zapytał go, gdzie je znaleźć i jak dowiedział się, gdzie są. Powiedział, że miał objawienie od Boga, który powiedział mu, ukrył je w pewnym wzgórzu, a on spojrzał w jego kamieniu i widziałem je w miejscu złożenia251).

 

LDS (Mormon) Apologetyk Wyjaśnia:

 

. "Rekolekcyjne Chase'a, co Józef Smith S., powiedział mu, i historia przez Knighta zarówno mają do nich dźwięk folklor Obaj odnoszą że Józef musi zabezpieczyć płytki na określony dzień, 22 września, że musi wziąć księgę i "bezpośrednio z dala", że za nieposłuszeństwo zamówień nie miał możliwości uzyskania książkę, która ukazała się książka, zniknął, a pojawił się po tym naruszone zamówień kładąc go, że później musiał doprowadzić do odpowiedniej osoby z nim zabezpieczyć rekord, najpierw jego brat i jego żona, i że kamień lub szkło skutecznie pomagając mu zapewnić rekord w końcu.

 

To konto Chase pojawia się w kolekcji referencje opublikowanych przez anty-Mormona, gdy narracja rycerz pochodzi od wiernego Świętego w Dniach Ostatnich, którego wypowiedź została opublikowana dopiero niedawno sugeruje, że materiał anty-Mormona nie może być lekko odwołany z powodu jej pochodzenie. Anty-Mormona oświadczenia muszą być sprawdzane, co jest dopuszczone przez samych mormonów. Willard Chase bardzo prawdopodobne, usłyszał jego historię od Joseph Smith, Sr., jak donosił to dowodzi niezależnego uwagę opublikowane przez Fayette Lapham w 1870 roku wcześniejszego wywiadu z Joseph Smith, Sr., co do pochodzenia złotymi płytami , Raport ten odpowiada ściśle pod pewnymi względami do tego, co opowiada Knight and Chase "(Pieniądze-Kopanie Folklor i początki Mormoni. An Interpretive Sugestia, Marvin S. Hill, Badania BYU, str 479).

 

Poniżej znajduje się wprowadzenie do rachunku złota płyt wymienionych w powyższym cytatem, przez Fayette Lapham:

 

MAGAZYN HISTORYCZNY.
________________________________________
Cz. VIII. Maj, 1870 nr 5.
mormonów. WYWIAD Z ojcem Józefa Smitha, proroka Mormona czterdzieści lat temu. Jego Konto Znalezienia Najświętszych Płyty. PRZEZ FAYETTE Lapham, ESQR.


Myślę, że to było w roku 1830, słyszałem, że niektóre starożytne zapisy zostały odkryte, które rzucają nowe światło na temat religii; jest głęboko zainteresowany sprawy, doszedłem do wniosku, aby przejść do miejsca i uczyć się dla siebie prawdę o tej sprawie.

 

W towarzystwie przyjaciela, Jacoba Ramsdell, wybrałem się znaleźć rodzinę Smith, następnie zamieszkały jakieś trzy lub cztery mil na południe od miejscowości Palmyra, Wayne County, Nowy Jork, w pobliżu linii miasta Manchester. Joseph, Junior, potem tak dobrze znane, nie będąc w domu, możemy zastosować do ojca za informacje chcieliśmy. To Józef Smith, starszy, szybko nauczył się, z jego własnych ust, był zwolennikiem czarów i innych nadprzyrodzonych rzeczy; i przywiózł swoją rodzinę w tym samym przekonaniem. Wierzył również, że istnieje ogromna ilość pieniędzy, pochowany gdzieś w kraju; że będzie kiedyś znaleźć; że on sam spędził czas i pieniądze szukają, z różdżki radiestezyjne, ale nie udało się znaleźć każdy, choć pewien, że w końcu będzie. W odpowiedzi na nasze pytanie, dotyczące starożytnych zapisów, które zostały znalezione, zauważył, że one poniósł ogromne prześladowania ze względu na nich; że wiele było tam w tym celu, i uczynił z nich złe raporty, do zrozumienia, że być może przyszedł do podobnego celu; ale stwierdziły, naszych dobrych intencji i że tylko szukał poprawnych informacji, dał nam następującą historię, tak blisko, jak mogę powtórzyć jego słowa: Jego syn Józefa, którego nazwał analfabetami, gdy około czternastu lat, stało się być tam, gdzie człowiek patrząc w ciemny kamień i mówić ludziom, z niej, gdzie kopać dla pieniędzy i innych rzeczy. Józef o przywilej patrząc na kamieniu, który zrobił umieszczając twarz w kapeluszu, gdzie kamień. Okazało się, że kamień nie prawo dla niego ale mógł zobaczyć pewne rzeczy, a wśród nich, zobaczył kamień, a gdzie to było, w którym widział, co chciał zobaczyć. Smith twierdzi, i uważa, że nie ma tej jakości kamień, gdzieś, dla każdego. Miejsce, gdzie widział kamień nie był daleko od ich domu; i, pod pretekstem kopania studni, znaleźli wody i kamienia na głębokości dwudziestu lub dwudziestu dwóch metrów. Potem Józef spędził około dwóch lat patrząc na ten kamień, mówiąc fortuny, gdzie znaleźć utracone rzeczy i gdzie kopać do ceny i innych ukrytych skarbów.  (Magazyn Historyczny, pp 305-307)

 

Płyty złoty, Józef Smith, mormon, LDS, konta, historia, historie